informace o starých knihách: www.staré-knihy.cz | výkup knih | prodej knih

Kolik stojí staré verneovky?

Starší vydání dobrodružných knih od Julese Verna patří mezi sběratelsky žádané knihy. Mají krásnou knižní úpravu a navíc příchuť dobrodružství. Některá vydání se prodávají až za neuvěřitelné částky, zajímá Vás jejich cena?

Na Aukru.cz i za 150 000,- Kč

Zajímavé počtení nabízí PR aukčního serveru aukro.cz. Dražila se zcela netknutá kniha "J. Verne - Zemí šelem", první české vydání, tzv. "lipská vazba":

V únoru letošního roku se na Aukro.cz objevila také velmi zajímavá aukce „staré nové“ knížky. Jednalo se o Verneovku s titulem Země šelem, která vyšla v roce 1895. To, co odlišovalo tuto aukci od jiných, byla skutečnost, že knížka byla ještě nečtená, pečlivě zabalena do starých novin, s ochranným obalem, takže ještě po 114 letech voněla novotou. Jak se to mohlo stát? Podle prodávající si pravděpodobně knížku objednal její pradědeček z nakladatelství a nikdy ji nerozbalil. Vyvolávací cena byla 100,- Kč, vydražena byla za více než 150 000,- Kč viz. Aukro.cz

Stejný titul - stejné vydání, ale v podstatně horším stavu, se na aukru prodal zhruba týden před touto aukcí za 25 000 Kč.


Různí nakladatelé, vydání a jejich cena

Dovolil jsem si tedy sestavit hrubý přehled cen nejběžnějších verneovek podle jejich vydání.
Jak je z předchozího příkladu zřejmé, při určení ceny hraje největší roli četnost knihy (počet dochovaných kusů), sběratelská obliba a celkový stav. Pokud se vyskytne nějký raritní titul ve vynikajicím stavu jeho cena se zněkolikanásobuje. Také záleží na kupci, shání-li někdo do sbírky poslední chybějící kus, určitě bude ochoten za knihu zaplatit více.

Staré verneovky - Vilimek

Nakladatel J. R. Vilímek - první česká vydání se prodávají od 10 000 Kč, pozdější vydání bývají levnější kolem 1000 Kč.

Základní vazebné typy nakladatelství J.R.Vilímek jak je shrnul Ondřej Neff.
Staré verneovky - Vilimek
Nakladatelé B. Kočí, E. Beaufort a další vydání se prodávají do 1000 Kč, opět záleží na stavu, zachovalosti obálky, atd.

Vyšel i Lexikon dobrodružné literatury, sv. 1: Jules Verne obsahující soupis veškerého zjištěného díla Julese Verna vydaného v Československu do roku 1950.
Staré verneovky - Vilimek
Starší vydání v nakladatelství Albatros a nová vydání v nakladatelství Návrat a Mustang se dají koupit nebo prodat od 100 do 1000 Kč. Po roce 1945 vyšly romány Julese Verna v edici KARAVANA - malý i velký formát, dále i v nakladatelství Mladá fronta, tyto verneovky se prodávájí do 100 Kč.

Máte-li doma verneovku vydanou před rokem 1945 určitě ji nevyhazujte. Je-li dokonce vydána kolem roku 1900 a dříve, možná vlastníte malý poklad. Pokud tedy chcete znát přesnou cenu vaší verneovky obraťe se buďto na nekterý z antikvariátů, nebo ji zkuste sami vystavit na Aukro.cz, možná budete sami překvapeni.


Verneovy romány v úplných svazcích po 50 hal.

Tento příspěvek jsem napsal hlavně proto, že se mi nedávno dostal do rukou dobový reklamní leták nakladatele B. Kočího. No řekněte sami, nekoupili by jste to za tu cenu? :-)

Staré verneovky - ceník

Verneovy romány v úplných svazcích v obálce s barevným obrazem po 50 hal. Podepsané nakladatelství vydává DOBRODRUŽNÉ ROMÁNY JUL. VERNEA v úhledných svazcích s krásným barevným obrazem na obálce od předního malíře z mladší umělec. družiny A. Zeyera. Na každém svazku bude jiný obraz. Každý svazek je za pouhých 50 haléřů a přináší úplný román Verneův, z čehož vyjmuty jsou romány větší, jenž vyjdou ve dvou, nebo nejvýše třech svazcích. Během času vydáme ve volných lhůtách všechny romány Verneovy, tedy i ty, které do jazyka českého dosud přeloženy nebyly.

Na svazky Verneových románů příjmáme také předplatné: na 10 svazků 5 K, na 20 svazků 10 K. Páni předplatitelé, kteří složí předplatné nejméně 5 korun dostanou jedenáctý svazek po vyjití úplně zadarmo. Kdo si předplatí 20 svazků částkou 10 korun, dostane zadarmo svazek 21. a 22.

Objednávky příjmá každé knihkupectví jakož i nakladatel B. Kočí v Praze, Františkovo nábřeží 14.


Vložil: admin 20. 1. 2010

Komentáře:

15. 11. 2016 - 19.58 Host: (94.113.247.2) nabízím knihu z roku 1903-talisman od balduina mollhausena.má někdo zájem_? zuza.kocna@seznam.cz

24. 8. 2015 - 20.22 Host: (78.157.167.101) Dobrý večer, zaujal mne Váš článek týkající se ceny \"verneovek\" různých dat vydání a nakladatelství. Díky moc za něj.Pomohl mi orientovat se v záplavě verneovek, protože se rozhoduji, která vydání si zakoupit. Můžete mi, prosím, ještě napsat, zda je nějaké rozdíl ve sběrateksjí ceně či kvalitě, jestliže porovnáme tyto knihy vydané nakladatelstvím SNDK z šedesátých let a Albatros z let devadesátých ? Případně, zda je rozdíl v počtu vydaných svazků těchto dvou různých edic ? Vizuálně mi tyto knihy připadají velmi podobné. Děkuji za odpověď.

Vložit komentář

Pokud se budete chtít vložit komentář, musíte se vlevo nahoře přihlásit, nebo zaregistrovat.
Toto je pouze ochrana proti spamu, proto postačuje i symbolická registrce s náhodnými údaji.

kontakt: info@stare-knihy.cz     Přidejte Váš antikvariát!